Mini Vidalar

Ortodonti’de dişleri basit mekaniklerle kuvvet uygulayarak hareket ettirebiliyoruz. Ağız içinde bir dişi hareket ettirebilmek için diğer dişlerden ve dokulardan destek alabiliriz. Mini vidalar ise ortodontik tedavi esnasında kullanım sıklığı son yıllarda giderek artan destek ünitelerinin başında gelmektedir. Bu yöntemi basitçe anlatmak gerekirse, ortodonti de diş hareketini sağlarken destek aldığımız klasik yapıların (diğer dişler,boyun veya damak) yerine çene kemiği içine yerleştirilen mini vidalar sayesinde kemikten destek alınması işlemidir. Mini vidalar kemiğin içine yerleştirildiği için üzerine gelen kuvvetlerin etkisiyle hareket etmezken, kuvveti uyguladığımız diğer taraftaki dişler bizlerin istediği yöne doğru hareket edebilirler.

 
Minividalar Nasıl Yerleştirilir?Tedavi planlaması sırasında ortodontistiniz dişleri daha etkili ve hızlı hareket ettirebilmek için mini vida uygulancak bölgeye karar verir. Mini vidaların klinikte yerleştirilmesi tecrübeli bir elde 5-10 dk’lık bir prosedürdür. Sadece uygulanacak bölgeye yapılacak yüzeyel bir anesteziden sonra kolayca kemik içine yerleştirilebilinir. Minivida yerleştirildikten hemen sonra üzerine kuvvet uygulanarak diş hareketine başlanabilinir. 
 
Minividaları Nasıl temiz tutmalıyım?
 
Vidalar ağzınıza yerleştirildikten sonra braketlerinizi günde 3 kere fırçalarken minivida çevresinide dikkatle fırçalayabilirsiniz. Antimikrobiyal ağız gargaralarını kullanmanızıda tavsiye ederiz.
 
Minividalar konusunda aklınıza gelen tüm soruları bizlere iletişim bölümünden iletirseniz size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Bilecik Ortodonti
En kısa sürede dönüş sağlıyoruz

Sarıyer Ortodonti
Merhaba 👋

Sizi güzel gülüşünüze nasıl kavuşturabiliriz?
13:40
×
Whatsapp Destek Hattı